Tag: aanvaarden nalatenschap

Zuiver aanvaarden nalatenschap, de gevolgen!

Zuiver aanvaarden

Artikel 4:192 lid 1 van het burgerlijk wetboek omschrijft het als volgt: Een erfgenaam die zich ondubbelzinnig en zonder voorbehoud als een zuiver aanvaard hebben erfgenaam gedraagt, aanvaardt daardoor de nalatenschap zuiver.

Gevolgen zuiver aanvaarden

  • U bent samen met de andere erfgenamen verantwoordelijk voor de afwikkeling van de erfenis van de overledene.
  • U wordt samen met de andere erfgenamen eigenaar wordt van de bezittingen en schulden van de overledene. U treedt dan ‘vermogensrechtelijk in de persoon van de overledene’.

Let op: U kunt ook zuiver aanvaarden zonder dat u dat officieel aangeeft. Door u te gedragen als erfgenaam, bijvoorbeeld doordat u goederen uit de nalatenschap mee naar huis hebt genomen, de huur van de woning hebt opgezegd of te beschikken over de bankrekening. Het regelen van de uitvaart van de overledene valt hier overigens niet onder.

erfrecht Hoorn

Betalen met pinpas van overledene

Wat als u na het overlijden van een familielid gaat eten en u betaalt met de pinpas van de overledene. Aanvaardt u dan zuiver de nalatenschap? Het kan inderdaad zo zijn dat u zich hierdoor als erfgenaam gedraagt en zuiver aanvaardt. In veel gevallen is dit geen enkel probleem, en is dit goed geregeld in het testament. Het kan echter ook zo zijn dat een familielid grote schulden heeft en u liever niet als erfgenaam wordt aangeduid. Op deze manier kan een simpele transactie met een pinpas al grote gevolgen hebben.

Gerechtshof Den Haag

Het Gerechtshof in Den Haag beoordeelde in een soortgelijk casus dat de familieleden zich als erfgenaam hadden gedragen en dus de erfenis moesten aanvaarden. De familie is echter in hoger beroep gegaan. Zij waren van mening dat het etentje viel onder de planning van de begrafenis. In het oude artikel 1095 van het burgerlijk wetboek werd al hetgeen tot de begrafenis betrekking heeft’ niet gerekend tot handelingen waaruit zuivere aanvaarding mag worden afgeleid. Deze regel geldt nog steeds onder de huidige wetgeving.

Hoge Raad

De Hoge Raad heeft uiteindelijk beslist dat de familieleden inderdaad op de sterfdag in overleg zijn gegaan over de begrafenis. Het etentje mag daarom gerekend worden onder een handeling die gericht is op de planning van de begrafenis. De kosten die daarbij gemaakt worden mogen niet gezien worden als een teken van het aanvaardden van de erfenis.

Een etentje heeft in dit geval bij nader inzien geen invloed op de toewijzing van de erfenis. Maar het kan dus wel zo zijn dat het gebruiken van een pinpas van een overledene u als erfgenaam kan aanmerken.

Facebooktwittermail