Aansprakelijk ouders voor schade veroorzaakt door hun kind

Zijn ouders aansprakelijk voor schade veroorzaakt door hun kind?

Beantwoording van deze vraag is afhankelijk van de leeftijd van uw kind.

Als ouder bent u aansprakelijk voor het handelen van uw kind, totdat ze 14 jaar zijn. Daarna neemt de aansprakelijkheid van de ouders af en krijgen de kinderen meer eigen verantwoording. Ze vallen dan nog wel steeds onder uw aansprakelijkheidsverzekering. Maar de schades die opzettelijk zijn veroorzaakt door kinderen worden dan niet meer zonder meer vergoed door de verzekeraar.

aansprakelijkheid ouder

Aansprakelijkheid ouders en leeftijd van het kind

  • kinderen tot 14 jaar

 

Kinderen tot 14 jaar kunnen zelf geen onrechtmatige daad plegen. Dit is in de wet uitgesloten. Wel kunnen hun ouders aangesproken worden voor schade veroorzaakt door een kind tot 14 jaar, op grond van artikel 6:169 lid 1 BW. Men noemt dit risico-aansprakelijkheid. De aansprakelijkheid van de ouder is wel beperkt tot schade die is veroorzaakt door een als een doen te beschouwen gedraging. Een zuiver nalaten valt hier dus niet onder.

  • kinderen tot 14 en 15 jaar

 

Kinderen van 14 en 15 jaar zijn zelf aansprakelijk voor hun handelen, soms samen met hun ouders

Voor kinderen in de leeftijd van 14 en 15 jaar bent u als ouder aansprakelijk, tenzij u bewijst dat u al het redelijke heeft gedaan om de onrechtmatige gedraging van uw kind te voorkomen dan wel dat u dit niet had kunnen voorkomen. U moet bewijzen dat u geen verwijt treft.

  • kinderen van 16 jaar of ouder

 

Is uw kind 16 jaar of ouder dan is hij voor zijn eigen doen en laten aansprakelijk. U kunt niet aansprakelijk gesteld worden voor zijn gedragingen. Hierop zijn uitzonderingen, bijvoorbeeld als u wist dat uw kind onverzekerd op een scooter rijdt en hiermee schade veroorzaakt.

Vlaar Zillikens Bosch advocaten mediators, gespecialiseerde letselschade advocaten in de regio Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Volendam, Purmerend, Zaandam.

Facebooktwittermail